GO KART NEDİR?

GO KART NEDİR?

Go-kart; kart adı verilen çok küçük, hava  veya su soğutmalı, arkadan motorlu, dört tekerlekli minyatür araçlarla yapılan pist yarışıdır. Karting; Motorsporlarının temelidir ve pist yarışlarının küçük kardeşi olarak kabul edilir. 7 den 70e her insanın yapabileceği bu spor dalı hem kolay olması hem de maliyetinin düşük olması nedeniyle hızla popülerleşmektedir.

Karting'in Tarihçesi ?

Karting TarihçeGo-kart, 1950'li yıllarda ABD'de, eskiyen çim biçme makinelerinin motorlarının tekrar kullanılabilmesi amacıyla yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıktıştır. 1960'lı yıllardan sonra başta İngiltere, Avustralya ve Japonya olmak üzere uluslararası yarışmalarda kullanılmaya başlandı. Uluslararası Karting organizasyonların yönetimi İsviçre'de kurulan CIK (Uluslararası Karting Kurulu) tarafından yapılmaktadır. Hoş bir hobi olmanın dışında karting, motor sporlarına başlamak için de sağlam bir temel hazırlıyor.

 Birçok ralli veya Formula pilotu motorsporlarına karting yaparak başlamıştır. Bunlara örnek birçok kere Formula1 Dünya Şampiyonluğu kazanmış Michael Schumacher'i verirsek herhalde yeterli olur. Hatta Michael Schumacher, aynı zamanda Köln'ün 30 km kadar dışında uluslararası standardlara sahip büyük bir go-kart pistinin halen sahibidir. Ayrıca 2005 ve 2006 senelerinin Formula1 Dünya Şampiyonu Fernando Alonso ve 2008’in dünya şampiyonu Lewis Hamilton da Karting’den yetişmiş başarılı sürücülerdir.